Aranżacja

Kostka to niezwykle popularny surowiec w budownictwie

Kostka to niezwykle popularny materiał budowlany, dzięki któremu utwardzimy i upiększymy przykładowo podjazd do garażu czy ziemię wokół grobu. Układanie kostki brukowej nie jest czynnością trudną i dlatego można wykonać ją samemu. Trzeba jednakże pamiętać o kolejności etapów. Wyróżniamy jedenaście. Na początku powinniśmy wiedzieć, że zarówno kształt, jak i fakturę kostki należy dostosować do sposobu eksploatowania nawierzchni.

Kostka brukowa, która posiada gładką strukturę jest znacznie bardziej odporna na różne zabrudzenia. Natomiast kostka brukowa o powierzchni chropowatej wymaga od nas dodatkowej impregnacji (procesu , który zabezpiecza kostkę przed m.in. działaniem wilgoci). A jak wiele surowca będzie wam potrzebne? Takie rzeczy ustalimy po wykonaniu odpowiednich pomiarów w terenie albo ewentualnie, używając wcześniej opracowanego projektu. Drugim etapem kładzenia kostki brukowej jest wybranie specjalnych narzędzi pracy. Jeśli pracujemy z małą nawierzchnią, to wystarczy nam do pracy szpadel, grabie, taczki a także ręczni ubijak. Do tego dochodzą również jakieś paliki, sznur no i poziomica. W innej sytuacji, potrzebny będzie bardziej profesjonalny sprzęt, jak np. spycharko-ładowarka. Później wytyczamy powierzchnię – ustalamy wymiary oraz łączną długość krawędzi. Później wyznaczamy tzw. łuk, to znaczy wytyczamy środek okręgu stycznego, który jest prosty do jej odcinków. Teraz pozostaje wam czynność, jaką jest korytowanie.

Usuwamy na głębokość maksimum 20 centymetrów, warstwę gruntu wzdłuż dokładnie określonej, planowanej ścieżki. W momencie kiedy już to zrobimy, musimy zająć się krawężnikami, bo zapobiegają one m.in. rozchodzeniu się kostki na boki. Stosujemy do tego gotowe elementy płytowe. Siódmym etapem jest stworzenie podbudowy ze stabilnego kruszywa. Jaka ma być grubość tej warstwy? Zależy ona od przewidywanego obciążenia, i od charakteru obszaru. To jeszcze nie jest koniec. Kolejnym krokiem jest wykonanie tak zwanej powierzchni podkładowej (jest to warstwa piasku, który jest pomieszany z cementem), a potem wyrównanie warstwy podkładowej za pomocą odpowiedniego wzoru. Przedostatnim krokiem jest układanie kostki brukowej poprzecznymi rzędami. Finałowym krokiem będzie użycie wibratora płytowego i posypka z piasku (, której celem jest wypełnienie szpar i zaklinowanie kostki).

Autor: kostka brukowa Warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *