Zdrowie

Dlaczego kroplówka bywa tak powszechna?

Po przyjęciu do szpitala większość chorych otrzymuje kroplówkę. To szczególnie powszechny sposób podawania płynów i leków, dzięki któremu potrafią one funkcjonować szybko i efektywnie. Dlaczego kroplówka bywa tak powszechna? Co powoduje, że lekarze preferują podać substancje lecznicze zwłaszcza za jej pośrednictwem, a nie doustnie?
Kroplówka – czym ona jest?
Kroplówka czyli plastikowy pojemnik z płynem, który za pośrednictwem przewodu podpiętego do wenflonu wolno przepływa do żył. Wielokrotnie to wodny roztwór soli fizjologicznej w fizjologicznym stężeniu. Można w nim rozpuścić różnorodne leki, zazwyczaj przeciwbólowe bądź moczopędne. Tak samo powszechnie zawartość kroplówki to roztwór glukozy. Wenflon to specjalna igła wkładana do żył obwodowych. Z jej pomocą substancje zawarte w płynie w środku kroplówki dostają się bezpośrednio do krwiobiegu. Dzięki temu lekarstwa szybko dochodzą do docelowego miejsca i sprawnie funkcjonują już po paru min..
Kroplówka – czemu jest efektywna?
Lekarstwa podawane doustnie potrzebują przejść dość długą drogę zanim dostaną się do krwi i zaczną funkcjonować. Po wprowadzeniu ulegają przebiegom trawienia i wchłaniania, niekiedy potrzebują również aktywacji poprzez metabolizm w wątrobie. Natomiast substancje lecznicze podane za pomocą kroplówki trafiają bezpośrednio do krwiobiegu i mogą już działać natychmiastowo. Prościej jest też kontrolować w ten sposób stężenie leku, ponieważ przebiegi trawienia oraz wchłaniania bywają osobniczo zmienne oraz zależą od sporej liczby czynników. Ich pominięcie pozwoli na osiągnięcie pożądanego poziomu leku już po podaniu.
Kroplówka – co da się podać za jej pośrednictwem?
Jeśli zawartość kroplówki to tylko wodny roztwór chlorku sodu, wtedy odpowiada za poprawne nawodnienie pacjenta. Jest to szczególnie przydatne po pewnych urazach, krwawieniach, czy w okresie okołooperacyjnym. Zwykle do żył jest przekazywana również glukoza, najczęściej u osób cierpiących na cukrzycę albo wyniszczonych oraz niedożywionych. W przychodniach popularną praktyką jest też podawanie za pomocą kroplówki lekarstw przeciwbólowych. Funkcjonują one wtedy szybciej i efektywniej, co jest wyjątkowo ważne w bólu związanym z zabiegiem operacyjnym.
Często w kroplówkach rozpuszcza się także lekarstwa moczopędne, potrzebne zwłaszcza u osób z niewydolnością nerek albo serca. Roztwór podawany dożylnie to także świetna metoda naprawiania niedoborów oraz zaburzeń elektrolitowych, np. niedoboru sodu, magnezu, lub witamin. Taką praktykę wykorzystuje się u ludzi starszych, cierpiących, nadużywających alkoholu, u których niedobory minerałów są spotykane. Wlew magnezu do żył jest także popularny u pań w ciąży, jakim zagraża zbyt wczesny poród, ponieważ pierwiastek ten funkcjonuje rozkurczająco na macicę. Za pomocą kroplówki łatwo również poprawić poziom żelaza u osób z anemią.

Autor: kroplówka Gdynia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *